Gündem      Eğitim      Spor      Magazin      Kültür & Sanat      Sağlık      Teknoloji      Dünya      Ekonomi      Diğer   
 
Ana Sayfa > Ekonomi

Tahsin BECAN'dan Yalova Ekonomisi Hakkında
08 Mart 2016
Bu haber 723 kez okundu
Tahsin BECAN'dan Yalova Ekonomisi Hakkında
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Tahsin BECAN'dan Yalova Ekonomisi Hakkında

Sayın Tahsin BECAN, Oda Başkanı olarak Yalova ile ilgili hedefleriniz nelerdir?
“Toplumsal yaşamın her alanında ekonomik gelişimin önemli bir yeri olduğuna inanıyorum, bu nedenle gerek bölgesinde gerekse  ulusal boyutta Yalova’nın farklı bir yerde olması gerekiyor, bu farkı yaratacak temel unsurda marklaşmadır. Benim de en büyük hedefim Yalova’nın imalatıyla, turizmiyle, sanayisiyle üniversitesiyle, çiçeğiyle, Yürüyen Köşkü ile marka bir kent haline gelmesidir.”

Sayın Başkan, Yalova’nın ekonomisini nasıl görüyorsunuz? Geçmişten günümüze bir değerlendirme yapmak gerekirse neler söylersiniz?
“Geçmişten günümüze Yalova’da ekonomiyi etkileyen temel değişimlerin başında nufus gelmektedir. Yalova daki hızlı nüfus artışı özellikle emlak sektöründe kendini müspet olarak göstermiştir. Körfez geçiş köprüsü ve arap yatırımcılar bu sektörü olumlu etkilemiştir. Yalova çeşitli sektörlerin yerel ekonomiyi oluşturduğu, kendine mahsus özellikleri olan, bir şehirdir. Herhangi bir ekonomik sektör şehrin karakterinde baskın bir rol oynamamaktadır, ancak bölgedeki gelişme trendlerine bakıldığında Türkiye nin en avantajlı şehirlerinden birisidir.”

Sizce, Gayrimenkul sektöründe Arap ülkelerinin Yalova’ya ilgisi ve bu ülkelerin Yalova’da yaptığı yatırımlar Yalovaya katkı sağlamaktamıdır?
“Yalova’da konut satışlarında geçtiğimiz 6 yılda 10 katın üstünde bir artış vardır. Özellikle 2012 yılı yarısından sonra artış çok fazla olmuştur. Yalova'da yabancılara konut satışı geçtiğimiz yıl 191 artarak 100'den 291'e yükselmiştir. Bu oranlarda en büyük pay Arap yatırımcılara aittir. Odamıza kayıtlı yabancı ortaklı 331 firma bulunmaktadır. 2015 yılında 75 adet yabancı ortaklı firma kurulmuştur. Bu firmaların arasında Arap Ülke vatandaşlarının oluşturduğu firma sayısı 287 dir. Diğer bir deyişle Odamızda yabancı ortaklı firmaların  %84’ü Arap Ülke vatandaşlı ortaklığı olan firmalardan oluşmaktadır. Suriye, Irak, Birleşik Arap Emilikleri ve Suudi Arabistan başı çekmektedir.”

Sayın Başkan son sorumuz, Yalova için önemli bir üretim konusu da KİVİ, Yalova eskiden elması ile meşhurdu ancak elmanın yerini kivi aldı, bu konuda ki görüşleriniz nelerdir?
“Yalova meyve üretimi Türkiye meyve üretimi içinde binde 4 lük bir paya sahiptir. Özellikle kivi üretiminde Yalova da çok ciddi artış söz konusudur. Bu artış 2004 yılından itibaren başlamıştır ve öyleki Türkiye toplam kivi üretiminin yaklaşık %70 si Yalova’dan üretilir hale gelmiştir. Yaklaşık 20 bin ton kivi üretimi ile Yalova bu sektörde başı çekmektedir. Üretim alanlarındaki verimin yüksek olmasından dolayı yaklaşık bir dönüm araziden 4 ila 5 ton ürün alınabilmektedir. Türkiye’de üretilen 30 bin ton kivi tüketime yetmemektedir, tüketim oranı 70 bin ton seviyelerindedir, aradaki fark İran, Yeni Zelenda ve Şili den ithal edilmektedir. İlimiz için yeni bir sektör olmasına rağmen yetiştirici sayısındaki artış uygun iklim koşulları kivi üretimini arttırmıştır. Uygun koşulların devam ettiği sürece de bu artışın sürmesi beklenmektedir. ”
Dergimize vermiş olduğunuz röportajdan dolayı teşekkür ederiz...
 Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer Ekonomi Haberleri

..
En Çok Okunan
Üye Girişi
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Radyo Canlı Yayın
Video Galeri Küçük
En Çok Yorumlanan
Foto Galeri
Anasayfa | Gazeteler | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası
CH
googlea109f8e6b87094f6.html